Księgowość dawniej a dzisiaj

Trudno sobie wyobrazić, że księgowi jeszcze 20-30 lat temu nie mieli do swojej dyspozycji kalkulatorów, czy komputerów. Przecież dzisiaj bez tych urządzeń, współcześni nie potrafiliby sobie z niczym poradzić. A oni jakoś funkcjonowali i pracowali, chociaż ich praca wyglądał trochę inaczej.

W przeszłości wszelkiego rodzaju operacje w każdej firmie, należało rejestrować ręcznie. Księgowi mieli do swojej dyspozycji specjalne szablony, do których w kolejne rubryczki wpisywali odpowiednie dane. Oczywiście wszystko należało robić z niezwykłą starannością, gdyż o pomyłkę było w takim przypadku niezwykle łatwo. Również wszelkiego rodzaju zestawienia czy sprawozdania należało wykonywać „na piechotę”. Nie trzeba chyba nikomu mówić, jakie to było czasochłonne. Jednakże z drugiej strony, księgowość była o wiele łatwiejsza i mniej wymagająca.

Dzisiaj sytuacja wygląd zupełnie inaczej. Księgowi mają do swojej dyspozycji super szybkie komputery, które część pracy „odwalają” za nich. Oczywiście w dalszym ciągu należy do komputera dane wprowadzić, ale później wiele wyliczeń dokonywanych jest już w sposób automatyczny. Komputery pomagają w przygotowaniu różnego rodzaju raportów, zestawień czy sprawozdań. Często wystarczy wydać tylko jedno polecenie i wszystko natychmiast mamy na ekranie monitora. Należy więc powiedzieć, że dzisiaj księgowy ma chyba nieco łatwiejsze zadanie, chociaż z drugiej strony, współczesna rachunkowość wymaga od nich dużego zaangażowania i konieczności ciągłego podnoszenia swoich kwalifikacji.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Rady i porady. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *